Pārlekt uz galveno saturu

Pašvaldības sadarbība ar uzņēmējiem nedrīkst būt tikai ķeksīša pēc

bk

Lai izveidotu iedzīvotājiem un uzņēmējdarbības attīstībai draudzīgu vidi, domājot par katras pašvaldības ilgtspējīgu attīstību, ļoti svarīga ir sabiedrības un uzņēmēju iesaiste pašvaldību darbā. Īpaši nozīmīgi tas ir pēc šī gada 1. jūlijā īstenotās administratīvi teritoriālās reformas, kuras rezultātā līdzšinējo 119 vietējo pašvaldību vietā tika izveidotas 43 jaunas vietvaras. 

“Jo pašvaldība kļūst lielāka,  jo saikne un kontakti starp vietējo varu un sabiedrību var pavājināties, viens no otra attālināties. Tas ir risks administratīvi teritoriālajai reformai. Nedrīkst pieļaut, ka pienāks tāds brīdis, kad viens otru vairs var nepazīt. Tāpēc gan iedzīvotājiem, gan uzņēmēju organizācijām ir jābūt aktīvi pārstāvētām pašvaldībās,“ secina  Mārupes novada Uzņēmējdarbības atbalsta konsultatīvās padomes pārstāvis, uzņēmuma “Prolux“ vadītājs Kārlis Bodnieks Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Kurzemes biznesa kluba tiešsaistes pasākumā, kurā notika diskusija par uzņēmēju un sabiedrības sadarbību ar pašvaldību.

Saldus uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājs, SIA “Cannelle Bakery“ līdzīpašnieks Ivars Skrebelis uzskata, ka uzņēmējiem ir jāveido konstruktīva sadarbība ar pašvaldību. "Tas ir būtisks faktors novada ilgtspējīgai attīstībai. Diemžēl bieži vien sadarbība no pašvaldības puses notiek tikai ķeksīša pēc, lai parādītu sabiedrībai, ka ieklausās tās viedoklī, taču realitātē ir gluži pretēji, " secina uzņēmējs.

Arī uzņēmuma Factris Latvia“ izpilddirektors Kaspars Barons ir pārliecināts, ka viens no galvenajiem nosacījumiem reģionālajai attīstībai ir pašvaldību un uzņēmumu veiksmīga sadarbība. Šim uzņēmumam tādu ir izdevies izveidot. Partnerībā ar pašvaldībām, piedavājot faktoringa pakalpojumus situācijās, kad tas ir bijis piemērots finansējuma līdzeklis, “Factris Latvia“ ir piešķīris vairāk nekā 300 tūkstošus eiro lielu finansējumu dažādiem projektiem un pasūtījumu izpildei. Kā lielākos izaicinājumus sadarbībai uzņēmējs min mainīgo ārējo vidi un tirgus apstākļus, digitalizācijas attīstību, ražošanas procesu transformāciju, privāto un publisko partnerību, kā arī finansējumu un infrastruktūru.

LTRK valdes loceklis, Politikas daļas direktora vietnieks Jānis Lielpēteris, kurš vadīja Kurzemes Biznesa kluba paneļdiskusiju, uzskata, ka pašvaldības pārstāvju un uzņēmēju tikšanās bija ļoti vērtīga. Tā deva vērtīgas atziņas par turpmāk veicamajiem darbiem uzņēmēju, pašvaldības un sabiedrības sadarbības veicināšanai. Pašvaldību un politikas veidotāju pārstāvji norādīja, ka uzņēmēju apvienošanās vietējās un nacionālās uzņēmēju organizācijās, kuras apkopo dažādos un nereti pretrunīgos uzņēmēju viedokļus, palīdz veidot konstruktīvu un izsvērtu dialogu, turpretim uzņēmēju pārstāvji atzina, ka būtiska ir sabiedrības iesaistes  procesa organizēšana, atsakoties no formālas pieejas, kā arī apzinoties, ka uzņēmumu un sabiedrības iesaiste procesā sniedz līdz šim pietiekami nenovērtētu intelektuālo kapacitāti pašvaldības ekonomiskās izaugsmes veicināšanai,“ rezumē LTRK pārstāvis.