Pārlekt uz galveno saturu

Uzņēmēji mazina inflācijas sekas, palielinot algas darbiniekiem

Zemgales BK

Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Zemgales reģiona nodaļas sadarbībā ar Dobeles novadu un AAS „BALTA” organizētajā Biznesa kluba diskusijā eksperti un uzņēmēji runāja par  cilvēkresursiem kā būtisku kapiltāieguldījumu jebkurā uzņēmumā, darbinieku trūkumu un darba algu palielināšanu strauji augošās inflācijas dēļ.

 

“Lai arī vēl pirms dažiem mēnešiem banku ekonomisti inflāciju Latvijā prognozēja 10% apmērā, šobrīd redzam – tā jau ir 16%, un visdrīzāk turpinās augt. Aptaujājot uzņēmējus, daudzi no viņiem, lai vismaz kaut nedaudz kompensētu straujo patēriņa un energoresursu cenu kāpumu, aptuveni par 10% ir palielinājuši algas saviem darbiniekiem,” Biznesa kluba diskusijā, kas 15. jūnijā notika Dobelē, uzsvēra LTRK Zemgales reģiona padomes vadītājs Imants Kanaška.

Daudzi uzņēmumi joprojām izjūt darbinieku trūkumu, piemēram, Dobeles novadā kā bezdarbnieki reģistrēti apmēram 900 cilvēki, taču darba tirgū šie iedzīvotāji dažādu iemeslu dēļ neiesaistās. Līdzīga situācija ir arī pārējās Baltijas valstīs, tādējādi var secināt, ka rezervju darbaspēka piesaistei nav, un jāmeklē citi risinājumi. Ar darbinieku trūkumu saskāries arī Dobeles novadā strādājošais kokapstrādes uzņēmums SIA “ERTE Grupa”, ko apmeklēja Biznesa kluba dalībnieki un, kas ir viens no vadošajiem kokmateriālu izgatavotājiem Latvijā ar eksportu uz daudzām valstīm. Lai risinātu darba roku trūkumu, uzņēmums piesaistījies viesstrādniekus no Ukrainas, Baltkrievijas, Uzbekistānas un vēl citām valstīm.

Cilvēkresursu jautājumus no dažādiem aspektiem Biznesa kluba pasākumā vērtēja dažādu jomu eksperti. SIA “Sunstar Group” pārstāvis Mārtiņš Vanags iepazīstināja klātesošos ar situāciju darba drošības jomā Latvijā. Dati rāda, ka tā ir gana dramatiska – darba vietās reģistrēto nelaimes gadījumu skaits valstī katru gadu palielinās, turklāt šajos rādītājos būtiski atpaliekam ne tikai no Eiropas vidējā līmeņa, bet arī tām valstīm, kurās citos parametros esam labākā situācijā, piemēram, Rumānijas un Bulgārijas. “Tādēļ ir ļoti būtiski, lai darba drošība uzņēmumos tiktu veikta nevis formāli, bet reāli rūpējoties par darbinieku veselību,” tā M. Vanags. Savukārt, AAS “BALTA” Rietumlatvijas reģiona pārdošanas vadītājs Jānis Kaudze dalījās ar pozitīvo PZU grupas, kurā ietilpst arī AAS “BALTA”, pieredzi darbinieku labbūtības nodrošināšanā.

Pasākuma laikā tika prezentēti LTRK un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS veikto uzņēmēju aptauju rezultāti, kas norāda, ka kopumā tikai 15% uzņēmēju vērtē pašreizējo pašvaldību atbalstu uzņēmējdarbībai kā labu, bet gandrīz puse jeb 48% - kā sliktu. Būtiskākās problēmas, uz ko aptaujā norādījuši uzņēmēji, ir nesakārtotā infrastruktūra, nepietiekama vai nekvalitatīva saziņa ar pašvaldību, kā arī publisko iepirkumu necaurspīdīgums un godīgu konkurenci neveicinošu iepirkuma dokumentu sagatavošana.

Pasākumā piedalījās arī Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis, un viņš uzsvēra, ka viņa vadītā pašvaldība arvien cenšas sadarboties ar uzņēmējiem, kā pierādījumu veiksmīgai sinerģijai minot nesen atklāto Dobeles uzņēmēju biedrības “Dobeles bērniem” izveidoto sporta un spēļu laukumu.