Pārlekt uz galveno saturu

LTRK neatbalsta koalīcijas padomes ierosinājumus nodokļu reformai

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina koalīcijas padomi sēsties pie galda un atgriezties pie valdībā apstiprinātā vidēja termiņa nodokļu stratēģijas rāmja, lai lemtu par tālāko tā virzību un likumprojektu kvalitatīvu izstrādi. Uzņēmēju organizācija uzskata, ka publiski izskanējušās iniciatīvas ir tieši vērstas uz darbaspēku nodokļu palielinājumu, no kā cietīs visi iedzīvotāji, samazinoties ikmēneša ieņēmumiem.

Kamēr tika pildīts valdības rīcības plānā noteiktie uzdevumi, kā arī LTRK un citu organizāciju pērn augustā parakstītā vienošanās, kuras uzdevums bija vidēja termiņa nodokļu politikas izstrāde, pārnesot nodokļu slogu no darbaspēku uz ienākumiem no kapitāla un kapitāla pieaugumu, patēriņu, nekustamo īpašumu un dabas resursu izmantošanu, tikmēr biedrība atbalstīja centienus un iniciatīvas uzlabot situāciju valstī. Norisinājās kopīgs intensīvs darbs Finanšu ministrijā  un pēc tam arī Premjera vadītajā darba grupā, nonākot pie visām pusēm atbalstāmas stratēģijas. Pašreiz, kad vidēja termiņa nodokļu reformas pamatnostādnes guvušas apstiprinājumu valdībā, koalīcijas padomē tā tiek pārveidota, ieviešot dažādus papildu nodokļus, jo īpaši darbaspēkam, virzot arī tādas iniciatīvas, kas kopumā paveikto darbu kropļo un tādējādi nesasniedz nodokļu reformas mērķi.

LTRK uzskata, ka darbaspēka nodokļu celšana veicinās ēnu ekonomiku, nodokļu slogs tiks uzlikts tiem, kas jau līdz šim maksāja nodokļus, paredzot, ka samazināsies uzņēmumu konkurētspēja, kā rezultātā iedzīvotājiem samazināsies ienākumi un turpināsim iesākto ceļu, kļūstot arvien vājāki Baltijā. Tas savukārt veicinās cilvēku aizbraukšanu, iekšējā patēriņa kritumu un biznesa vides attīstības būtisku bremzēšanos.

Latvijas lielākā uzņēmēju organizācija aicina atgriezties pie jau Ministru kabinetā apstiprinātajām pamatnostādnēm, samazinot darbaspēka nodokļus un izlīdzinot kapitāla un ienākumu nodokļu likmes.

Savukārt, lai sakārtotu veselības nozares finansēšanu, nepieciešams pārskatīt un daudz efektīvāk veikt iekšējos procesus, saistīt veselības pakalpojumu saņemšanu ar nodokļu nomaksu, tādējādi mazinot ēnu ekonomiku un gūstot papildu finansējuma valsts budžetā. Lai palielinātu finansējumu kopumā var izvērtēt virkni iniciatīvu – piemēram kompensējamo medikamentu nodrošināšanu, diferencējot tos atkarībā ienākumu līmeņa, pārskatīt atvieglojumus par apgādībā esošām personām atkarībā no ienākumu līmeņa, izvērtēt esošo pabalstu sistēmu  vai nepieciešamības gadījumā veikt patēriņa nodokļu pārskatīšanu.

LTRK aicina nebremzēt vidēja termiņa nodokļu reformas virzību, sēsties pie saruna galda, lai līdz septembrim to būtu iespējams apstiprināt arī Saeimā.

Organizācija jau vairākus gadus regulāri norāda, ka viena no Latvijas pamatproblēmām ir cilvēku skaita samazināšanās, gan uz dzimstības un mirstības rēķina, gan arī uz to iedzīvotāju rēķina, kuri izvēlas savu turpmāko nākotni saistīt ar ārvalstīm. Lai motivētu ikvienu palikt mūsu valstī, nepieciešams izveidot konkurētspējīgu nodokļu politiku, lai uzņēmēji spētu celt vidējo algu līmeni, maksājot vismaz 1050 eiro pēc nodokļu nomaksas, kas būtu iemesls daļai cilvēku neaizbraukt un daļai savukārt atgriezties. Lai to izdarītu, būtiski radīt biznesam vidi, kur tas var attīstīties, pirmkārt, ieviešot 0% reinvestētās peļņas nodokli, kā arī būtiski mazinot ēnu ekonomiku, kas kropļo konkurenci.

LTRK jau vairākkārt norādījis, ka pirms tiek celti nodokļi, būtiski pārskatīt esošo valsts budžetu, meklējot iekšējās rezerves, kas varētu nosegt gan apstiprinātās nodokļu reformas pamatnostādnēs iespējamo īstermiņa budžeta deficītu, gan arī radītu situāciju, kad iedzīvotāji, redzot valsts centienus sakārtot sistēmu kopumā, labprātāk vēlētos veikt nodokļu nomaksu, jo redzētu tiešu labumu no tā.