Pārlekt uz galveno saturu

Projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” (Next Generation Micro cities) īstenošana Ventspils un Valmieras pilsētās

Projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” (Next Generation Micro cities) īstenošana Ventspils un Valmieras pilsētās

Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" (UIA) projekts “Eiropas nākamas paaudzes mazās pilsētas” (Projekts) tiek īstenots divās pilsētās - Ventspilī un Valmierā. Projekts tika uzsākts 01/11/2018 un tas noslēgsies 31/10/2021. Kopējais projekta budžets 6,25 milj. EUR, tai skaitā ERAF līdzfinansējums 5 milj. EUR. Ventspils un Valmiera ir pirmās un šobrīd vienīgās pilsētas gan Latvijā, gan Baltijas valstīs, kas izturējušas uzsaukuma konkursu un tām dota iespēja realizēt UIA iniciatīvas projektu. Projekta vadošais partneris ir Ventspils pilsētas dome.

Projekta partneri ir: Ventspils pilsētas dome, Valmieras pilsētas pašvaldība, Nodibinājums “Ventspils Augsto tehnoloģiju parks”, Biedrība “Valmieras Attīstības aģentūra”, Ventspils Augstskola, Vidzemes Augstskola, Ventspils Tehnikums, Valmieras Tehnikums, SIA IntelliTech un SIA Aspired.

Gan šī Projekta, gan UIA iniciatīvas mērķis ir atbalstīt pilsētu inovatīvas idejas, eksperimentus un pilotprojektus, veidot parauga modeli citām Eiropas mazajām pilsētām. Projektā tiek realizēta virkne inovatīvu risinājumu ar mērķi vietējā ekonomikā radīt jaunas darba vietas un attīstīt prasmes, kas nepieciešamas šodienas un nākotnes darba tirgū.

Plašākai auditorijai, jau otro gadu pēc kārtas, bija iespēja sekot līdzi projekta norisei LTRK rīkotajās Kurzemes uzņēmēju dienās, kas šogad norisinājās aprīļa sākumā Liepājā, tajās piedalījās 5 projekta partneri no Ventspils. Savukārt Valmieras partnerus būs iespēja satikt jau maija sakumā LTRK rīkotajās uzņēmēju dienās Vidzemē, Cēsīs.

1. Ventspils Pilsētas domes Projektā realizētās aktivitātes - Jauna Ventspils Ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) stratēģija, LIVIN kontaktpunkts un mājas lapa www.livinventspils.lv, Ventspils Zinātnes un inovāciju centra VIZIUM – Viedo tehnoloģiju galerija

2020. gada februārī izstrādāta stratēģija Ziemeļvalstu Ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) piesaistei Ventspilī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā. Šis dokuments “aicina ārvalstu investorus no Ziemeļvalstīm kļūt par būtisku Ventspils ekosistēmas daļu un ieguldīt daudzfunkcionālas sabiedrības izveidē, kas nepieciešama Ventspils IKT sektora attīstībai atbilstoši tās esošajai un nākotnē plānotajai infrastruktūrai”.

ĀTI piesaistes stratēģijas mārketinga plāna izstrādes ietvaros kā viens no mārketinga rīkiem izveidota jauna interneta mājaslapa - www.startinventspils.lv Tā izstrādāta ar mērķi, lai iepazīstinātu ārvalstu investorus ar iespējām un atbalstu tieši IKT nozarē Ventspils pilsētā. Kā prioritārie IKT nozares pamatvirzieni mājaslapā izdalīti – kosmosa tehnoloģijas, mākslīgais intelekts, izglītības tehnoloģijas un virtuālā realitāte/spēles. Papildus ĀTI piesaistei izstrādātie materiāli: video: https://www.youtube.com/watch?v=VAdaxZ01NtE un ilustratīvie materiāli.

Lai piesaistītu pilsētai jaunus iedzīvotājus un sekmētu aizbraukušo ventspilnieku atgriešanos, kopš 2019. gada 1. maija, Ventspilī izveidots jauno iedzīvotāju kontaktpunkts LIVIN – vieta, kur saņemt informatīvu atbalstu pārcelšanās jautājumu risināšanā un izveidota jauna un unikāla mājas lapa topošajiem, jaunajiem, kā arī jau esošajiem Ventspils iedzīvotājiem – www.livinventspils.lv

Šīs mājas lapas galvenais mērķis ir sniegt noderīgu informāciju par pārcelšanās iespējām uz dzīvi Ventspilī, savest kopā Ventspils darba devēju un darba ņēmēju, apkopojot visus darba sludinājumus Ventspilī. Lai aptvertu plašāku sabiedrības daļu, mājas lapa pieejama trīs valodās - latviešu, angļu, krievu. Līdz 2021. gada martam lapā reģistrējušies 37 Ventspils uzņēmumi un pašvaldības iestādes, pievienotas 280 vakances, lapas skatījumu skaits pārsniedz 34400 reizes.

Projekta ietvaros, topošajā Ventspils Zinātnes un inovāciju centrā VIZIUM tiek izstrādāta Viedo tehnoloģiju galerija ar 10 eksponātiem, kas, no kopumā 88 paredzētajiem eksponātiem, apvieno tehnoloģiju ietilpīgākos un sarežģītākos eksponātus.

Galerijas mērķis ir iepazīstināt Zinātnes centra apmeklētājus ar tehnoloģijām, kas sniedz bagātīgāko lietotāju pieredzi, vienlaikus izglītojot par tādām tēmām kā sports, visums, dabas fenomeni, dabas parādības u.c. Vislabāk virtuālo un papildināto realitāti ir iespēja iepazīt dažādos sporta veidos, tāpēc ar virtuālās realitātes palīdzību varēs iejusties šāvēja, snovbordista un futbolista ādā, uzzinot arī par spēku un citiem fizikas likumiem, kas sportu padara aizraujošu un ietekmē sportista sniegumu.

Viedo tehnoloģiju galerija sniegs arī lielisku priekšstatu par STEM, īpaši jauniešiem, kas savu nākotni profesionāli vai uzņēmējdarbībā plāno saistīt ar kādu no STEM virzieniem.

2. Valmieras pilsētas pašvaldība - Skolēnu vasaras nodarbinātības programma, Karjeras nometne “Atver durvis, atklāj sevi”, Karjeras konsultācijas skolēniem, Inovāciju atbalsta programma ZĪLE

Valmieras pilsētas pašvaldība, Projekta ietvaros, organizē Skolēnu vasaras nodarbinātības programmu, kuras mērķis ir radīt skolēniem no 13 līdz 19 gadiem iespēju apgūt nepieciešamās darba prasmes un iemaņas, iegūt darba pieredzi, kas vairāk saistīta ar tādām jomām kā zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika (STEM mācību priekšmeti).

Līdz šim notikušas divas karjeras nometnes “Atver durvis, atklāj sevi” jauniešiem no 14 līdz 17 gadiem. Pērn nometnē satikās 30 jaunieši, kuri vēlējās iepazīt dažādu jomu profesijas un saturīgi pavadīt brīvo laiku, izprast sevi, pilnveidot esošās un attīstīt jaunas, noderīgas prasmes. Nometni paredzēts īstenot arī 2021. gada vasarā, lai jaunieši varētu izdarīt pamatotu un mērķtiecīgu karjeras izvēli.

9. un 12. klašu absolventiem tiek nodrošinātas karjeras konsultācijas. Valmierā konsultācijas sniedz piesaistīts profesionāls karjeras konsultants, kā arī zinoši skolu pedagogi karjeras konsultanti.

Sadarbībā ar Valmieras Attīstības aģentūru, Kocēnu, Burtnieku, Beverīnas novadu 2021. gada sākumā jau ceturto gadu organizēta atbalsta programma ZĪLE, kurā atbalstīti un piešķirts finansējums 6 no 18 saņemtajiem pieteikumiem.

ZĪLE mērķis ir veicināt jaunu produktu un inovāciju realizēšanu, stiprināt esošos uzņēmumus un veicināt jaunu tehnoloģisku uzņēmumu veidošanos četrās pašvaldībās. Turklāt programma paredz visām iesaistītajām pašvaldībām kļūt par inovācijām un jauniem produktiem labvēlīgu vietu, kur uzņēmumiem veidoties un attīstīties.

3. Valmieras Attīstības aģentūra - Jauna Valmieras ĀTI stratēģija, koprade DARE, karjeras atbalsts

Aģentūra ir izstrādājusi Valmieras industriālo teritoriju attīstības koncepciju. Dokuments paredz ārvalstu un nacionālo investīciju piesaistes prioritāros virzienus un aspektus, kas pilsētā realizējami nākamajos 20 gados. Sadarbībā ar Financial Times izstrādāta un regulāri tiek atjaunota industriālo teritoriju datubāze www.investinvalmiera.eu un uzsākts darbs pie ārvalstu tiešo investīciju marketinga aktivitāšu īstenošanas.

2020. gada sākumā darbu uzsāka atvērta tipa prototipēšanas telpa “Koprades darbnīca DARE”. Šāda veida kopdarbošanās vietas (Makerspace, City Lab) ikvienam interesentam sniedz iespēju bez maksas izmantot modernas iekārtas, instrumentus un tehnisko atbalstu, lai varētu strādāt pie jauniem produktiem, to prototipiem un dažādiem radošiem projektiem.

Projekts ir būtisks balsts arī Valmieras “Karjeras attīstības atbalsta stratēģijas” ieviešanai. Regulāri notiek kompetences celšanas pasākumi pedagogiem - karjeras konsultantiem, ir izstrādāts portāls www.karjerasmateriali.lv, kur vienuviet apkopots plašs klāsts vērtīgu un pārbaudītu materiālu darbam ar bērniem un jauniešiem. Šobrīd notiek aktīvs darbs pie inovatīva digitālā karjeras portfolio izveides, lai būtu ērtāka informācijas uzkrāšana par katru skolēnu visā viņa izglītības procesā.

4. Valmieras Tehnikums – paaudžu mārketinga stratēģija, 3D virtuālā ala

Valmieras tehnikums 2020. gada sākumā izstrādājis savu mārketinga stratēģiju Z paaudzes audzēkņu piesaistei, kā arī mileniāļu un X paaudzes pārkvalificēšanai.

Līdz ar tehnikuma vizuālās identitātes maiņu, 2020. gada nogalē tika radīta jauniešu auditoriju uzrunājoša mājas lapa www.valmierastehnikums.lv, kurā viegli un ērti apskatāma informācija par skolā apgūstamajām profesijām un piedāvātajām iespējām mācību laikā.

Aizvadītajā gadā Valmieras tehnikums ieviesa inovatīvu izglītības tehnoloģiju - 3D virtuālo alu. Tā ir četru plakņu telpiskās apmācības laboratorija, kas ļauj radīt reāla izmēra vizualizācijas un simulēt darbu dažādās vidēs, piemēram, vides pieejamības un dizaina kontekstā. Šāda virtuālās realitātes tehnoloģija ir unikāla ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas izglītības sistēmā, jo tuvākais līdzīgais izglītības instruments ir pieejams tikai Vācijā. Izstrādājot un integrējot atbilstošu saturu, 3D alā skolēni var projicēt un simulēt reāla izmēra objektus un iekārtu darbības principus, kā arī gūt pilnvērtīgu izpratni par dažādiem tehnoloģiskiem procesiem.

5. Ventspils Augstskola – STEM klubs, interaktīvā digitālā klase, paaudžu mārketinga stratēģija

2020. gada vasarā Ventspils Augstskolā (VeA) tika atklāta interaktīvā digitālā klase (IDK) un šogad plānots izveidot arī video filmēšanas studiju, kurā pasniedzējiem būs iespēja veidot video materiālus nodarbībām, kā arī ierakstīt attālināti apgūstamus kursus, proti, radīt tālmācības saturu, kas ir pieejami ļoti plašam studentu, klausītāju lokam..

Tāpat tiek izstrādāta VeA mobilā lietotne “VeApp” un augstskolas telpas tiks modernizētas, pie auditorijām izvietojot informatīvus LCD ekrānus. Izmantojot izglītības tehnoloģiju rīkus, ir uzlaboti 5 IT fakultātes studiju kursi, kur iesaistīto pasniedzēju pieredze tiks izmantota uzlabojumiem un pilnveidojumiem ilgtermiņā.

Izveidots STEM klubs, lai skolēniem (8.-12. klase) sniegtu iespēju brīvi darboties VeA mācību laboratorijās un raisītu interesi par tehnoloģijām. Tādējādi nodrošinot iespēju pilnveidot zināšanas STEM (fizika, programmēšana un matemātika) jomā, izmantojot VeA aprīkojumu un pasniedzēju zināšanas.

Otro gadu tiek ieviesta paaudžu mārketinga stratēģija un rīcības plāns ar konkrētām reklāmas un sabiedrisko attiecību aktivitātēm turpmākajam gadam.

6. Ventspils augsto tehnoloģiju parks – apmācības un pārkvalifikācija IKT profesiju un prasmju darbos, koprade, viedā klase izglītībai

Tiek organizētas apmācības un pārkvalifikācija uz darba vietām IKT profesiju un prasmju darbos klātienē Ventspilī un attālinātās darba vietās, atbilstoši Latvijas darba devēju pieprasījumam.

Uzņēmumiem tiek piesaistīti jau kvalificēti IKT speciālisti, kuriem tiek piedāvātas apmācības, lai padziļinātu esošās vai iegūtu jaunas zināšanas, kas ļautu mainīt profesiju.

Apmācībās tiek nodrošināts pilna cikla atbalsts gan uzņēmumiem, gan darba meklētājiem, lai veicinātu jaunu IKT prasmju darba vietu rašanos Ventspilī un apmācīto personu iesaisti šajās darba vietās.

Ventspils augsto tehnoloģiju parks strādā arī pie viedās mācību klases un Makerspace jeb koprades izveides, kas interesentiem būs pieejami jau š.g. maijā.

7. Vidzemes Augstskola – paaudžu mārketinga stratēģija, ALC jeb Active learning classroom, Virtuālās/ Papildinātās realitātes risinājumi mehatronikā

 

Projekta ietvaros jau otro gadu tiek izstrādāta individualizēta Vidzemes Augstskolas paaudžu mārketinga stratēģija un rīcības plāns, lai īstenotu pārdomātas un mērķtiecīgas vietējo un ārvalstu studentu piesaistes aktivitātes, jo īpaši liekot uzsvaru uz studiju vietu aizpildīšanu IT programmā.  Tiek īstenots mūsdienīgs digitālais mārketings, kas izpaudīsies kā paaudzei Z piemērota satura (piemēram, vizuālie materiāli, citāti, foto, video un infografikas) sagatavošana un izplatīšana.

Izveidota mobilā lietotne – “ViAapp”. Tās unikalitāte ir izstrādes process – lietotne radīta, izmantojot tikai augstskolā piedāvāto tehnoloģisko nodrošinājumu, un tā šobrīd strādā Android un iOS mobilajos telefonos.

Projekta ietvaros ir izstrādāta IT izglītības programma angļu valodā, kā arī piecos studiju kursos šobrīd tiek ieviesti mūsdienīgi EdTech risinājumi balstīti uz aktīvās mācīšanas (ALC - Active Learning Classroom) metadoloģiju.

Virtuālās laboratorijas speciālisti veic virtuālās realitātes sistēmas projektēšu un izstrādi, kas paredzēta mehatronikas studiju praktisko darbu īstenošanā.  Izstrādāto interaktīvo 3D saturu VR-Mech, izmantojot virtuālās realitātes brilles, paredzēts pielietot mehatronikas studiju programmas kursos “Ražošanas un pakalpojumu organizēšana” un “Elektropiedziņa”.

8. Ventspils Tehnikums – Virtuālās realitātes klase, paaudžu mārketings

Ventspils Tehnikums izstrādājis mārketinga stratēģiju, kas pielāgota katrai paaudzei. Mērķis ir sekmēt informētību par profesionālās izglītības iespējām, iepazīstināt ar tehnikuma mācību vidi un personālu, audzēkņu sasniegumiem, kā arī sniegt izpratni par karjeras un izglītības iespējām pēc profesionālās izglītības iegūšanas.

2020. gada rudenī Ventspils Tehnikumā tika atklāta virtuālās realitātes (VR) klase, kas aprīkota ar dažādām modernām izglītība tehnoloģijām, no kurām īpaši izceļama ir “Zspace”, kas ir pagaidām vienīgā šāda tipa iekārta, kas uzstādīta Baltijā. Papildus materiāltehniskajam nodrošinājumam tika ieviesta “Moodle” e-mācību vide un jaunradīti digitālie mācību līdzekļi, kas lieliski noder tieši šobrīd, kad jau ilgstoši mācības notiek attālināti.

9. SIA Aspired - prototipēšanas laboratorija

Sadarbībā ar nodibinājumu Ventspils Augsto tehnoloģiju parks, Ventspilī atklāta vienu no modernākajām prototipēšanas laboratorijām Latvijā. Prototipēšanas laboratorija dod iespēju ikvienam bez maksas izgatavot savu prototipu jeb realizēt savas idejas pirmo taustāmo variantu.

Laboratorijā ir daudzas iekārtas un plašas iespējas  prototipēšanai – kokapstrādes un lokšņu apstrādes CNC iekārta; ātrās prototipēšanas CNC iekārta vieglmetāla un plastikāta detaļu izgatavošanā; krāsošanas kamera; metināšanas iekārta; 3D printeri un cits aprīkojums.

10. SIA IntelliTech - viedo ierīču prototipēšanas laboratorija

Sadarbībā ar Valmieras attīstības aģentūru, Valmieras MakerSpace DARE telpās radīts iekārtu risinājums, kas ļauj apmeklētājiem simulēt ražošanas procesu, ko izmanto, lai dažādos scenārijos veiktu procesu uzskaiti un monitoringu.

Apmeklētājiem, sazinoties ar IntelliTech speciālistiem, ir iespēja rast risinājumu esošam uzņēmumam, vai jaunai idejai, automatizējot uzskaites un monitoringa procesus.

Vairāk par projektu: https://www.ventspils.lv/lat/investicijas_un_projekti/nextgen_microcities/

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" ietvaros. Šī ziņa atspoguļo vienīgi autora viedokli, un iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.

Ar projektu saistītos jautājumos sazināties:

Projekta vadītāja Laura Čodere

m.t. 29905509

laura.codere@ventspils.lv