Pārlekt uz galveno saturu

LTRK tikās ar Ekonomikas ministriju, lai pārrunātu enerģētikas politikas aktualitātes

ekonomikas ministrija

LTRK prezidija sēdes ietvaros norisinājās tikšanās ar Ekonomikas ministrijas pārstāvjiem, lai kopīgi izrunātu enerģētikas politikas aktualitātes, valdības pieņemtos stratēģiskos lēmumus enerģētikas krīzes novēršanai un neatkarības no Krievijas veicināšanai, kā arī Eiropas Savienības finansējuma pieejamību energoefektivitātes risinājumiem.

Tikšanās laikā Ekonomikas ministrijas Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore Līga Rozentāle iepazīstināja ar valdības pieņemtajiem lēmumiem, lai preventīvi novērstu enerģētikas krīzi un energoresursu trūkuma iespējamību maksimāli samazinātu. Tie ietver gan dabasgāzes rezervju veidošanu Inčukalna dabasgāzes krātuvē, gan dabasgāzes plūsmu prioritizēšanu, gan sadarbību ar Klaipēdas sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) termināli un Paldisku SDG termināļa izbūves atbalstīšanu, gan gatavošanos Baltijas elektrotīklu disinhronizācijai no Krievijas un Baltkrievijas elektrotīkliem. Ņemot vērā valdības pieņemto lēmumu no 2023. gada 1. janvāra atteikties no Krievijas dabasgāzes, tiek plānotas arī alternatīvās dabasgāzes plūsmas, kas ļautu to kompensēt.

Ņemot vērā enerģētikas tirgus nestabilo situāciju, energoresursu lietotāji ir sadalīti pēc prioritātēm, nosakot kārtību, kā energoresursu trūkuma gadījumā tas ietekmēs gala lietotājus. Mājsaimniecības un prioritāro pakalpojumu sniedzēji ir tie, kuriem energoresursu piegādes nemainība ir garantēta, taču uzņēmējiem, kam ir liels dabasgāzes patēriņš, nepieciešamo dabasgāzi vajadzētu iegādāties vai rezervēt pašiem. Ministrijas pārstāvji īpaši uzsvēra, ka mājsaimniecību vajadzībām dabasgāzes rezerves ir un iedzīvotāji ir pasargāti no situācijas, ka šis resurss nav pieejams.

Tikšanās noslēgumā Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu departamenta direktors Gatis Silovs stāstīja par Eiropas Savienības finansējuma pieejamību dažādiem energoefektivitātes risinājumiem uzņēmumos.