Skip to main content

Latvijas nodokļu maksātāju skaita palielināšanai nepieciešama politiskā griba un drosme

Lai palielinātu Latvijas nodokļu maksātāju skaitu, piesaistot turīgus rezidentus, ir nepieciešama drosme un politiskā griba, šodien, 27.aprīlī, tika secināts Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras rīkotajā diskusijā (LTRK) “Nodokļu rezidentu loka paplašināšana: Latvijas iespējas un izaicinājumi”.

Atklājot diskusiju, LTRK prezidents Aigars Rostovskis norādīja, ka pašreiz Latvija atrodas krustcelēs, kur jāizvēlas, vai sekosim citu valstu piemēram, radot konkurētspējīgu nodokļu politiku un palielinot rezidentu skaitu, vai arī turpināsim meklēt nodokļu palielināšanas iespējas to uzņēmēju un iedzīvotāju vidū, kas jau pašreiz tiek “izžmiegti kā citrons”. “Mums jāspēj piedāvāt tādus apstākļus, lai citu valstu turīgi iedzīvotāji izvēlētos Latviju, kā vietu, kur dzīvot un maksāt nodokļus,” sacīja A.Rostovskis.

Diskusijas sākumā ar prezentāciju uzstājās ārvalstu eksperts, “Henley&Partners” vadītājs Eric Major, kurš pauda viedokli, ka galvenais uzdevums ir radīt tādus noteikumus, kas turīgiem cilvēkiem būtu pievilcīgi un viegli saprotami, gan ieguldījumu ziņā, gan arī jautājumā par pilsonības iegūšanu, minimālo uzturēšanās laiku utt. Uzņēmums pašreiz darbojas dažādās pasaules valstīs, piemēram, Beļģijā, Portugālē, Spānijā, Grieķijā, Maltā, Anglijā, Īrijā, Šveicē u.c., piedāvājot privātpersonām izvēlēties atšķirīgas rezidēšanas iespējas.

Uzstājoties Eric Major norādīja, ka šobrīd pasaulē, tajā skaitā Eiropas Savienībā, valda asa konkurence starp valstīm turīgu cilvēku piesaistei. Kā piemērs tika minēta Malta, kura iedzīvotāju skaita ziņā ir mazāka par Latviju, bet, pateicoties īpašai programmai jaunu nodokļu rezidentu piesaistei, šīs valsts budžets iegūs 1,3 miljardus eiro tuvāko gadu laikā. Iemesli, kāpēc turīgi cilvēki izvēlas dzīvot vienā vai otrā valstī, kur maksā nodokļus vai izpildīt citas prasības, lai kļūtu par rezidentu, ir dažādi: dzīves kvalitātes rādītāji (klimats, personīgā drošība, tīra vide, labas kvalitātes pārtika, gaisa piesārņojuma līmenis, veselības un transporta sistēma), drošība (valsts politiskā iekārta, tiesiskā vide), izglītība (izglītības sistēmas piedāvājums, valodu zināšanas), nodokļi (sistēmas stabilitāte). Ārvalstu eksperts sacīja, ka Latvija var piedāvāt gandrīz visus šos priekšnosacījumus, bet prioritāri ir jāstrādā pie nodokļu sistēmas stabilitātes un jāatrisina šobrīd neskaidrais jautājums par iespējām iegūt pilsonību personām, kas veic apjomīgus maksājumus valsts budžetā. Tāpat, Eric Major norādīja, ka daudzās valstīs darbojas investoru rūpīga priekšizpēte, lai novērstu iespējamus draudus vai riskus valstij, un labāko pieredzi var pārņemt arī Latvijā.

Pēc prezentācijas notika paneļdiskusija, kurā “Deloitte Latvia” pārstāvis Igors Rodins pauda, ka pareizinostādītā valsts sistēmā parlaments izdod likumus, nodokļu administrācija iekasē nodokļus, bet tiesu sistēma regulē to, ja administrācija pieļauj kādas kļūdas. Diemžēl, Latvijā trešais no posmiem nestrādā efektīvi, tāpēc visi trīs posmi nav realizējami, kas daudziem ārvalstu investoriem rada bažas par ieguldījumiem un uzturēšanos šeit.

Savukārt LTRK viceprezidente Lienīte Caune norādīja, ka pašreiz trūkst no valsts puses skaidra vērtējuma par to, cik veiksmīgi Latvijā realizēta līdzšinējā termiņuzturēšanās programma, un kāpēc nepieciešamas izmaiņas. Finanšu ministrijas pārstāvis Ilmārs Šņucins pauda, ka nodokļu rezidentu skaita palielināšana ir saistāma ar vispārējās Latvijas nodokļu sistēmas pievilcību un publisko pakalpojumu kvalitāti, bet instrumenti, kā to darīt, ir politiskās izšķiršanās jautājums.

LTRK jau vairākkārt paudusi viedokli, ka nepieciešams sagatavot ilgtermiņa nodokļu politiku, lai uzņēmēji varētu plānot savu darbu vairāku gadu griezumā, kā arī meklēt papildu veidus, kā palielināt valsts budžeta ieņēmumus, neceļot esošos nodokļus.